Pěstování fialek

Pěstování afrických fialek

Africké fialky nejsou na pěstování nijak náročné, pokud jim poskytneme dostatek světla, vhodnou teplotu a pravidelnou zálivku s hnojením.

Světlo
Africkým fialkám se nejlépe daří na okenních parapetech, orientovaných na východní nebo severní stranu. Musí však být chráněny před přímým slunečním světlem.
Při přímém slunečním světle, listy ztrácejí lesk a objevují se na nich nevzhledné žluté či hnědé skvrny. Aby se fialky nevytahovaly za světlem a nedocházelo tak k deformaci rostlinky, je vhodné fialky pravidelně otáčet.

Teplota
Vhodná teplota pro pěstování fialek je v rozmezí 18-25°C, v noci může teplota poklesnout k 15°C. Pokud teplota poklesne pod 10°C může fialka zcela uhynout.

Nádoby
Fialky je možné pěstovat v různých nádobách, různého materiálu, vždy by ale měly mít otvor pro odtok přebytečné vody. Menší květináč podporuje kvetení. Vhodné jsou květináče o průměru 8-10 cm.

Zálivka
Zálivka se provádí jednou až dvakrát za týden, dle potřeby. Africké fialky jsou velmi citlivé na přelití. Přebytečná voda, která zůstane po zálivce v podmiskách, se musí přibližně po hodině odstranit. Jednou za měsíc je dobré zalít fialky vrchem. To proto, aby se spláchly nahromaděné soli na povrchu zeminy. Voda se však nesmí dostat do srdíčka fialky.

Hnojení
K tomu, aby fialky dobře rostly a krásně kvetly, potřebují výživu. Zvolíme vhodné hnojivo určené speciálně pro africké fialky. Hnojíme jednou až dvakrát za měsíc. Někteří pěstitelé přidávají velmi slabý roztok hnojiva do každé zálivky.
Mladé rostlinky hnojíme až tehdy, když vidíme, že se fialka ujala a začíná růst.

Přesazování

Přesazování můžeme provádět kdykoliv během roku, avšak jako nejlepší období se uvádí jaro. Zásadně přesazujeme fialku, která nekvete. V případě přesazování v období květů, fialka přijde o květy i o poupata. Nový substrát by měl být mírně vlhký a květináče důkladně vyčištěné, aby se předešlo případným škůdcům.

Množení

Africká fialka se množí listovými řízky, aby byla vypěstována identická rostlinka. Lístek se vloží do nádobky s vodou, přikryté alobalem. Lístek se nesmí dotýkat bočních stěn. Vhodná teplota je 22-26°C. První květy se mohou objevit již za šest měsíců, jiné druhy kvetou až za osmnáct či dvacet měsíců.

Zmlazování

Starší rostliny je potřeba čas od času zmladit, aby si uchovaly svoji krásu. Zmlazování provádíme tak, že růžici uřízneme u "země" a odstraníme starší listy. Takto upravenou fialku dáme do sklenice s vodou přikrytou alobalem opět zakořenit. Po zakořenění fialku znovu zasadíme.